בדיקות גז תקופתיות

לקבלת הצעת מחיר שלא תוכלו לסרב כתבו לנו

בדיקות גז תקופתיות

מערכת הגז אצלכם בבניין או בעסק נראית ישנה או לא מתוחזקת? חשוב לדעת כי גז זה לא משחק ילדים. מערכת לא מתוחזקת או לקויה עלולה להוביל לדליפות.בדיקות גז תקופתיות דליפות עלולות לגרום לפיצוץ או שריפה. דליפה עלולה לגרום לסכנה לא פחות חמורה – פגיעה של חנק (הרעלה). הפתרון – בדיקות גז תקופתיות. נסביר כל מה שצריך לדעת בנושא חשוב זה, מי מבצע את הבדיקה, בכל כמה זמן צריך לבצע אותה ומה דעתו של המחוקק בנידון.

בדיקות גז תקופתיות – חובה על פי חוק

האם שמעתם אי פעם על חוק הגז? אם אינכם טכנאי גז, לא עבדתם בחברות הגז אבל אתם יודעים מהם בלוני גז או אפילו צוברים (מערכת תת קרקעית), סביר להניח שזו הפעם הראשונה ששמעתם על כך שישנו חוק שמסדיר את נושא הגז וישנן תקנות שמגדירות מה עושים או לא עושים, להסדרת הבטיחות. כעת תוכלו לדעת כי החוקים והתקנות הרלוונטיים לעניין זה הם:

  • תקנות הגז (בטיחות ורישוי) (רישוי העוסקים בעבודות גפ"מ), התשס"ו―2006.
  • צו פיקוח על מצרכים ושירותים (התקנת מיתקני גז), התשס"ו- 2006.
  • תקן ישראלי 158.

האם ועד הבית צריך להזמין בדיקת גז תקופתית?

וועד הבית (במקרה של בתים משותפים) או צרכן פרטי (במקרה של בעל בית פרטי) אינם צריכים להזמין בדיקה תקופתית שהיא חובה על פי חוק. החוק מטיל על חברות הגז המספקות לצרכן הפרטי או לבניין גפ"מ (גז פחמימני מעובה / גז לבישול) לבצע את הבדיקה. הצרכן לא צריך לשלם עבור שירות זה, שכן הוא נכלל בהסכם השירות השוטף. במידה ולא ידוע לכם מתי בוצעה הבדיקה התקופתית האחרונה או באם אתם סבורים כי ישנה תקלת גז שעליה צריך לדווח, פנו לספק הגז המורשה שלכם.

בכל כמה זמן יש לבדוק את המערכת?

החוק והתקנות מגדירים תקופת זמן מקסימלית של חמש שנים בין כל בדיקה תקופתית. כלומר, אחת לחמש שנים לכל הפחות צריכה להתבצע בדיקה יזומה. לצורך כך, חברת הגז תיצור קשר עם הצרכן ותתאם מועד לביצוע. מוגדר כי שירות מסוג זה חייב להתבצע על ידי טכנאי מוסמך. כאשר מדובר בצרכנים ביתיים, לרוב הטכנאי יהיה בעל סיווג מקצועי 1 / 2. במתקני גז תעשייתיים או מורכבים יותר, עשוי להגיע לצורך הביצוע טכנאי בכיר. כלקוחות, זכותכם וחובתכם לוודאי כי הבדיקה נעשית אך ורק על ידי טכנאי מורשה ומוסמך.

איך תוכל לדעת כי הבדיקה נעשית בצורה מקיפה?

טכנאים מוסמכים מסבירים כי בדיקת גז תקופתית שמתבצעת בצורה נכונה אורכת לרוב כחצי שעה. בבדיקה נדרש הטכנאי לבדוק שאין דליפות, בודקים מהו לחץ הגז והאם הוא נמצא בטווח התקני. תיקונים נפוצים כגון החלפת צנרת ישנה או ללא אטימה מספקת נעשים במקום, וללא עלות. טיפולים כגון החלפת ברז דולף נעשים במקום, במימון הלקוח.

סימן נוסף לכך כי הבדיקה בוצעה בצורה נאותה – איש המקצוע צריך למלא טופס מקובל המעיד על כך שנעשתה ביקורת. טכנאי חברת הגז או טכנאי שהוזמן באופן פרטי יצהיר כי מערכת הגז נבדקה ונמצא תקינה. במידה וזוהה ליקוי, הדבר יצוין. באם התקלה עלולה להיות מסוכנת ולא ניתן לבצע תיקון במקום או שיש צורך בחלקים מיוחדים או ביטול של תוספות לא חוקיות, יתבצע ניתוק עד לתיקון הליקויים.

יובהר כי באם ישנו חשש שישנה תקלה במערכת, אל תחכו לבדיקה תקופתית. הזמינו ללא דיחוי טכנאי או הודיעו לחברת הגז בשעות הפעילות או באופן מיידי, בקו חירום של עשרים וארבע שעות ביממה.

אולי יעניין אותך גם:

קריאת מונה גז: לוקחים שליטה ולומדים לקרוא את מונה הגז שלנו

החלפת ספק גז – מדריך: כך תחליפו ספק גז בקלות ובמהירות

על חברת הגז ש.א.מ מרכז הגז

קו צינור אילת אשקלון – כל מה שצריך לדעת על קצא”א

פז בית זיקוק אשדוד – על החברה ופעילותה בישראל

ניו גז כרמל – מידע על אודות החברה ופעילותה בישראל

 

לקבלת הצעת מחיר שלא תוכלו לסרב כתבו לנו

דילוג לתוכן