גז ביתי

לקבלת הצעת מחיר שלא תוכלו לסרב כתבו לנו

גז ביתי

אספקת גז במדינת ישראל יכולה להתבצע בעיקר בשתי צורות נפוצות. הצורה הראשונה היא אספקה באמצעות גז מרכזי או צובר גז. הצורה השנייה היא באמצעות גזגז ביתי ביתי, שבה נעסוק להלן. גז ביתי, מדובר לרוב על מכלים מיטלטלים שידועים בציבור בשם "בלוני גז". נסביר להלן כל מה שחשוב לדעת על גז ביתי ועל גז בישול (שנקרא גם גפ"מ).

באיזו צורה מספקים לצרכנים גז ביתי

גז ביתי, להלן גם גפ"מ (גז פחמימני מעובה) משמש לצרכים שונים ובעיקר לבישול. זו הסיבה שרבים מאיתנו מכירים אותו כגז בישול. כאשר הגז דחוס אפילו במידה מועטה, הוא מתעבה והופך לנוזל. כך ניתן לאפשר הולכה שלו ואספקה בהליך נוח, יעיל ובטיחותי. הולכת הגז נעשית כשהוא מועבר במכלי מתכת ייעודיים ותקנים. את מכלי המתכת הללו מעבירים במשאיות, כאשר מחליפים מיכל מלא במיכל שהתרוקן. מקובל לספק לצרכן הביתי מיכל גדול או מיכל קטן (בארץ ישנם שני גדלים מקובלים, המסופקים לצרכנים ביתיים כדרך שגרתית). חשוב להעיר כי אף שמתייחסים אליו בתור גז בישול, הוא יכול להתאים לשימושים שונים, כגון למשל להנעת כלי רכב שעברו הסבה לגז, לחימום מים, להסקה ועוד.

מהם מאפייני הגז הביתי?

לגז הבישול כמה מאפיינים חשובים. למשל, מדובר בתערובת של פחמימנים, חומרים דליקים שבטמפרטורת החדר ובלחץ אטמוספרי נמצאים במצב גזי. ניתן לאסוף את החומרים הללו מהצטברות טבעית או שהם מתקבלים כחלק מתהליך הזיקוק של מוצרי אנרגיה אחרים, כגון נפט. מדובר בחומר שהינו כבד מהאוויר והוא חסר מאפיינים של צבע או ריח. לכן, בדליפה הוא עלול להיות בלתי מורגש. על מנת להתמודד עם מציאות זאת, לפני שממלאים את המכלים של גז ביתי מוסיפים לתערובת הגזים גז נוסף. זהו המרכיב שנותן לתערובת את הריח שהצרכן הפרטי מכיר בתור ריח של דליפת גז.

מגוון פתרונות של גז ביתי

גז נחשב למקור אנרגיה נקי יחסית, ולכן נעשים מאמצים להגביר את השימוש בו על חשבון מקורות אנרגיה מזהמים. יעילותו האנרגטית גבוהה ומערכות גז ביתי נחשבות לאמינות ובטיחותיות, ללא בלאי משמעותי. כאשר מוסיפים לכך את חובת הביקורת מזמן לזמן וכן הפיקוח של משרד התשתיות על חברות הגז, מתקבל פתרון בטוח במידה רבה וגם טוב לסביבה. ניתן לציין כי כיום הוא משמש למגוון יישומים בתחום הביתי:

  • בישול – זהו מקור האנרגיה מספר אחד בארץ, המשמש למטרות בישול בכיריים ביתיות.
  • הסקה ביתית – מקור אנרגיה לחימום הבית והסקה, כתחליף לפתרונות חימום מבוססי חשמל, סולר או דלק. את ההסקה ניתן להתקין במגוון צורות, לרבות חיבור תת רצפתי. כך מפזרים את החום בבית בצורה אחידה וטובה, מלטה למעלה ובכל החלל.
  • חימום מים לרחצה – נעשה באמצעות מתקנים לחימום מהיר, שמייתרים את הצורך בהדלקת בויילר ושימוש בחשמל. מחמם מים בגז מספק מים חמים ברגע ההפעלה, לכל הברזים בבית. המתקן מופעל עם פתיחת ברז המים החמים. ניתן לשלב את המתקן ביחד עם דוד שמש, כך שהוא נכנס לשימוש אוטומטי ברגע שאין מים חמים בדוד.
  • גריל גז ביתי – אמצעי שמאפשר להשתמש במנגל ייעודי, כתחליף למנגל פחמים שנחשב למזהם וגם לפחות עדיף מבחינה בריאותית. הפעלת הגריל נעשית במהירות, ללא תוצרי לוואי, חלקיקים ועשן.
  • ייבוש כביסה – מייבשי כביסה על בסיס גז ביתי מצטיינים ביעילות אנרגטית, מאפשרים ייבוש מהיר על בסיס אנרגיה ירוקה.

אולי יעניין אותך גם:

פז מוביל (הובלת דלק) – מבט מקרוב על פעילות חברת פז מוביל

פז בית זיקוק אשדוד – על החברה ופעילותה בישראל

גזגל – כל מה שצריך לדעת עלל חברת גזגל במקום אחד

דורגז – פעילות החברה ורשימת סניפים מלאה בארץ

גז יגל חברה לשיווק והפצת גז (1996) – זה מה שחשוב לדעת על פעילות החברה

 

לקבלת הצעת מחיר שלא תוכלו לסרב כתבו לנו

דילוג לתוכן