דברים שלמדתי מפרופ' וונגוש

לפני כשנתיים, כששמעתי לראשונה שמתחילים לחפש נפט בגולן החלטתי להצטרף לחברה, ומאז אני משמש כמנהל הבטיחות ואיכות הסביבה באפק, שמנהלת את קידוחי החיפוש. מתוקף תפקידי אני חשוף לכל התהליכים השונים בחברה מנושאי התכנון וההנדסה, דרך התפעול והביצוע וכמובן הרגולציה והפיקוח. ביום רביעי האחרון הלכתי לשמוע את דבריו של פרופ' ונגוש שהגיע לדבר בכפר חרוב.

נהניתי לראות ולהקשיב למרצה מקצועי ומעניין שבהגינות רבה הקפיד לציין כי הוא בא להרצות על נושא כללי, וכי אין הוא בקיא בפרויקט הקידוחים המתבצע כיום בגולן. פרופ' ונגוש העלה מספר סוגיות המתרחשות בקידוחי הנפט בארה"ב, והתייחס לנקודות הבעייתיות- מחסור בפיקוח על קידוחים פרטיים הגורר זיהום של מקורות המים, והחשיבות בניטור קבוע של מקורות המים בסביבת קידוחי נפט. כאב לי לראות כיצד רשלנות וחוסר מקצוענות יכולים להוביל לפגיעה סביבתית קשה. מצד שני, באותו הרגע התמלאתי גאווה להיות ישראלי, כאשר הבנתי עד כמה ארה"ב יכולה ללמוד מאיתנו רגולציה ופיקוח מהם.

הרגולציה והפיקוח על קידוחי החיפוש שלנו הן מהקפדניות והמחמירות ביותר. מלווה את הפעילות שלנו צוות מעקב הכולל נציגים מכל הרשויות, כולל המועצה האזורית ונציג המתנגדים לפרויקט, החשוף לכל הפעולות המתרחשות ועתידות להתרחש ובסמכותו גם לעצור את הפעילות במידה והוא מוצא חריגה. כמעט מדי יום אני מתלווה לאחד מנמציגי רשות המים, המשרד להגנת הסביבה, משרד האנרגיה או רשות הטבע והגנים, שבא לבחון נושא זה או אחר. אני שמח שבתום ארבעה קידוחים הם נתנו את ברכת הדרך לפעולות וכי יש בינינו שיתוף פעולה מלא מזה שנה.

אין ספק כי ההגנה על מקורות המים חשובה, ובדיוק מסיבה זו מתקיים בסביבת הקידוחים ניטור קפדני, יומיומי, המבוצע על-ידי רשות המים. הניטור מתחיל עוד טרם הגעתנו לשטח, וממשיך גם לאחר סיום הקידוח. רשות המים גם אישרה כי אין כל ראיה לזיהום מקורות המים בשטחי העבודה שלנו.

בבוקר שלמחרת ההרצאה הגיע פרופ' ונגוש לסיור מחוץ לאתר. הזמנתי אותו להכנס ולראות מקרוב את ההבדלים העצומים בין הסיפורים שהוא הזכיר בהרצאה אודות המתרחש בארה"ב, לבין המתרחש בשטח בגולן- את אמצעי הבטיחות המחמירים, ואת מנגנוני השמירה על הסביבה המבטיחים שלא תהיה כל פגיעה באיכות החיים של תושבי הגולן, וכמובן החי והצומח.

אנשים באתר

אני גאה לעבוד באפק. ולא סתם. גיליתי שמדובר בחבורה של אנשים מקצועיים, שלוקחים את עבודתם ברצינות ובאחריות. בעיניהם, העובדה שהם מחפשים נפט בגולן אינה מובנית מאליה. מבחינתם לא מדובר רק בפרויקט לאומי, אלא באחריות אישית. החל מווידוא כי התכניות ההנדסיות תואמות את הדרישות הסביבתיות, דרך מציאת פתרונות מהירים לכל צורך ועד עזרה לעובד שנקלע לבעיה אישית זו או אחרת.

אני מזמין גם אתכם לבוא ולהתרשם מקרוב כיצד מתבצע הקידוח, ולא לתת להפחדות ולסיפורים מבהילים להסית את דעתכם מהסיפור האמיתי. גדלתי בגולן וכאן גם אני מגדל את ילדי באהבה. ייתכן מאוד שנגלה בקרוב שהגולן הוא לא רק האזור הכי יפה בישראל, אלא גם השטח היבשתי שיתרום הכי הרבה לכלכה ולביטחונה של ישראל, וזו כבר הבטחה אדירה.

פול הכט הוא אחראי הבטיחות ואיכות הסביבה של חברת אפק

המאמר הופיע בעיתון "שישי בגולן", 1.1.16, עמ' 42

אפשר לקרוא ולגלות עוד:

  • שניר ויובל עובדי חברת אפק
    קראו את המאמר לחצו כאן >
  • ממצאים מהאתר
    קראו את המאמר לחצו כאן >
  • Header
    קראו את המאמר לחצו כאן >