כל מה שרציתם לדעת על חיפושי הנפט בגולן

מדינת ישראל צורכת מדי יום כ-270 אלף חביות נפט מיובאות, המשמשות אותנו כמעט בכל פעילות יומיומית – החל בדלק המניע את הרכבים שלנו, המטוסים, והטנקים דרך חומרי הגלם בתעשיית הפלסטיקה וכלה בתעשיית הקוסמטיקה.

הגיאולוגים שלנו מאמינים כי ברמת הגולן מסתתר מאגר נפט כחול-לבן שיספק את צריכת הנפט של ישראל ויוביל אותנו לעצמאות אנרגטית.

בתום ארבעה קידוחי חיפוש מוצלחים, ועם תחילתו של קידוח החיפוש החמישי, ריכזנו מספר תשובות לשאלות שעלו. נשמח לענות לכל שאלה נוספת, וכמובן לארח אתכם במרכז המבקרים בו ניתן ללמוד מקרוב על פעילות הקידוח.

למה דווקא בגולן?

מחפשים נפט היכן שמעריכים שהוא יימצא. הגיאולוגים שלנו מאמינים כי הפעילות הגעשית שהתרחשה בדרום הגולן הפכה את חומר הגלם הקיים בעומק האדמה לנפט נוזלי.

מה גיליתם עד כה?

ניתוח של הנתונים שהתקבלו במהלך קידוחי החיפוש האחרונים מאשר את התיאוריה של הגיאולוגים שלנו, שאכן קיים מאגר נפט נוזלי בכמות גדולה בגולן. השלב הבא הוא בחינת פוטנציאל ההפקה, והמשך תהליך הלימוד והניתוח של המאגר ותכונותיו (גודל מדויק, איכות, גבולות וכו‘).

מהם לוחות הזמנים להמשך?

במהלך השנה הקרובה, בכפוף לאישורים השונים של רשויות התכנון והרגולטורים, יבוצעו מספר קידוחי חיפוש נוספים ומבחני הפקה. להערכתנו לקראת סוף 2016 נשלים את שלב החיפוש והמיפוי של המאגר.

Stones 316X626

כיצד ניתן להבטיח כי לא תהיה פגיעה באקוויפר ובמי השתייה באזור?

שמירה על הסביבה ומקורות המים עומדת בראש סדר העדיפויות שלנו, לכן אנו נוקטים את אמצעי הזהירות והבקרה על מנת למנוע כל פגיעה אפשרית.

בכל הנוגע למים – אנו דואגים לאיטום מלא של חור הקידוח, כך שבשום שלב לא ייתכן מגע עם מקורות המים. ניטור קפדני מבוצע בהתאם להנחיות רשות המים ורט»ג (רשות הטבע והגנים), בסביבת אתרי הקידוח, לפני, במהלך ובתום הקידוחים. ראוי להזכיר שמאות קידוחים כאלה בוצעו בישראל, ומיליונים בעולם, ללא כל נזק.

האם יש לכם אישור לכך שפעילותכם אינה פוגעת במים?

כן! רשות המים מבצעת באופן שוטף ניטור של כל מקורות המים, מי הנחלים והמעיינות הנמצאים בקרבת הקידוח. רק לאחרונה העבירה הרשות לוועדה המחוזית לתכנון ולבניה מחוז צפון, מסמך שקבע חד-משמעית כי אין כל פגיעה במקורות המים בגולן בעקבות פעילות החברה.

מיהם הגופים המפקחים על פעילות הקידוח?

פעולות החיפוש נמצאות תחת פיקוח מחמיר. במקביל לצוות פיקוח של משרד האנרגיה, רשות המים והמשרד להגנת הסביבה. הוקם צוות מעקב הכולל נציגים של כל הרגולטורים, בהם נציגים ממשרד האנרגיה, המשרד להגנת הסביבה, רשות המים, רשות ניקוז כנרת, רט»ג, המועצה האזורית ונציג מקרב המתנגדים לפרויקט.

איזה סמכויות יש לצוות הבקרה?

חברי צוות הבקרה מלווים את כל הפעולות הנעשות באתר, החל משלב התכנון ועד לשלב השיקום. לצוות הבקרה הסמכות לעצור את פעילות הקידוחים בכל עת על מנת להבטיח עמידה בהוראות ההיתר והחוק.

מתוקף איזה חוק הנכם פועלים באזור?

החוק המרכזי המסדיר את הפעילות הוא חוק הנפט. בנוסף כפופה החברה לכל חוקי המדינה כולל דיני התכנון והגנת הסביבה.

האם אתם מתכננים הפקה של נפט מפצלי שמן?

לא! אנו מחפשים נפט נוזלי וגז טבעי בלבד. סימנים לקיומו של מאגר נפט נוזלי גדול כבר מצאנו.

מה אנחנו, כאזרחים מרוויחים ממציאת מאגר נפט?

  1. קרוב ל – 60% מהרווחים מועברים כחוק כמסים ותמלוגים לאזרחי ישראל.
  2. שליטה על מקורות האנרגיה החשובים ביותר להתנהלות האזרחית והבטחונית.
  3. פיתוח מקורות התעסוקה בתעשייה עתירת ידע בגולן בפרט ובצפון בכלל.

חברת אפק שמה לה למטרה לתעדף העסקה ישירה של תושבי המקום.

כבר היום מועסקים בחברה כ-40 עובדים תושבי הגולן ואנו עובדים עם יותר מ-100 ספקים מקומיים.

דגל ישראל מתנופף באתר הקידוח

אם מוצאים נפט, מה קורה אז?

במידה ונצליח להוכיח כי ברמת הגולן קיים מאגר נפט גדול עלינו לקבל מהמדינה הכרה המכונה «תגלית». לאחר מכן יחל הליך תכנון ארוך הכולל בניית תכנית פיתוח למאגר ואישורה. וכן אישור תכנית מתאר, כולל תסקיר סביבה במוסדות התכנון.

האם יתכן מעבר ישיר להפקה מסחרית?

לא! החוק הגדיר בצורה ברורה מאוד כי מעבר ישיר להפקה מסחרית אינו אפשרי. הפקה מסחרית הינה הליך נפרד לחלוטין, הדורש רישיון אחר ואישורים אחרים לחלוטין.

כמה שטח נדרש בפני השטח הקרקע במהלך הפקה מסחרית?

שיטות הפקת הנפט הקיימות כיום מאפשרות הפקת כמויות נפט גדולות ממתקן שטח קטן המשתרע על פני דונמים ספורים (בדומה לשטח הנדרש להפקת מים). להערכתנו יידרשו מספר מצומצם של אתרים כאלה.

האם יוקם בית זיקוק בגולן? האם יוקם בית זיקוק נוסף בחיפה?

לא! במידה ויימצא נפט הוא יועבר ישירות לבתי הזיקוק הקיימים בחיפה. נפט כחול-לבן יחליף את הנפט המיובא ולכן לא יהיה צורך בהקמת תשתיות זיקוק נוספות.

אפשר לקרוא ולגלות עוד:

  • שניר ויובל עובדי חברת אפק
    קראו את המאמר לחצו כאן >
  • Header
    קראו את המאמר לחצו כאן >
  • קראו את המאמר לחצו כאן >