"אפק נותנת ערך מוסף גדול בהתפתחות הגולן"

עלינו לגולן לפגוש את האנשים שעושים את העבודה בשטח – בחורף, בקיץ, בקור ובחום.

לירז ויצמן בריש, מתאמת לוגיסטיקה, מושב גבעת יואב.

לירז היא ילידת הגולן. היא נולדה ביישוב בני יהודה ובשנים האחרונות גרה עם בן זוגה ושלושת ילדיהם (10, 5 ו-3) במושב גבעת יואב. לאפק היא הגיעה לפני כארבעה חודשים, לאחר שנים רבות בהן עבדה באגודה לתיעוש ופיתוח בגולן, שהייתה אמונה על הפעילות העסקית בגולן, ואיגדה בתוכה פעילות של מט"י (מרכז טיפוח יזמות), מרכז תעסוקה ומנהלת תעשייה אזורית.

"שימשתי מנהלת ההדרכה והפרויקטים של העמותה. בתחום אחריותי היו פרויקטים רבים, קורסים ימי עיון וכנסים לבעלי עסקים ויזמים מהגולן. אבל לצערי, בעיקר בגלל בעיות תקציב, העמותה נסגרה בשנה האחרונה ולאחר תשע שנים נפלאות התחלתי לחפש עבודה חדשה.

"כשנודע לי שהעמותה בה אני עובדת עומדת להיסגר, התחלתי לחפש עבודה חדשה – משימה לא פשוטה בגולן מסתבר. וכך דרך מודעה בעיתון 'שישי בגולן' הגעתי לאפק. כיום אני מתאמת פעילות מול המשרד בירושלים, מול לקוחות פנימיים וחיצוניים של החברה, ספקים ונותני שירות, בעיקר בתחום אדמיניסטרציה ולוגיסטיקה".

מה חשבת כשראית את המודעה?

"על אף שהיו לי שנים רבות של ניסיון תעסוקתי ותואר בהצטיינות בניהול ומשאבי אנוש, בראיונות העבודה הציעו לי שכר נמוך ולא מתגמל. חברת אפק וההזדמנות העסקית שנוצרה עקב פעילותה, פתחה עבורי צוהר והזדמנות ייחודית לקידום הגולן בנושא תעסוקה, וכך מצאתי את עצמי בחברה שהציעה לי תנאים טובים והוגנים.

"בשנים האחרונות נושא הצמיחה הדמוגרפית מהווה יעד וחזון מרכזי של האזור, והגולן נמצא בתהליך של קליטה אינטנסיבית של משפחות חדשות לנחלות ולהרחבות הקהילתיות. העשור הנוכחי הוגדר ע"י האזור כ'עשור כלכלי', בו המשאבים מן הסתם יופנו ליזמות וליצירת מקורות תעסוקה לאותם נקלטים – שברובם אינם בעלי אוריינטציה חקלאית או תיירותית. חברת אפק מציעה היצע נרחב של מעגלי תעסוקה – החל מהעובדים המועסקים בצורה ישירה ועד לרמת הספקים, בתי העסק ונותני השירות שהחברה עובדת מולם".

איך האווירה?

"נעימה מאוד. יש כאן הרבה חבר'ה בני הגולן, שאני מכירה. אני מאוד נהנית לעבוד פה. הקריטריון הכי חשוב לי במקום עבודה, אפילו לפני השכר, הוא שיהיו אנשים טובים, וסביבת עבודה הרמונית. באתי ממקום עבודה שהוא כמו משפחה, והעבודה באפק נראית כמו המשך טבעי לכך".

איך מתמודדים בתוך החברה עם המתנגדים?

"המתנגדים הם קומץ קטן ולא מייצג את האווירה בגולן סביב פעלה של אפק. לי באופן אישי אין בעיה להתמודד עם ההתנגדויות. אני מכירה את עצמי, לעולם לא אתן יד למשהו שהוא לא נכון או לא צודק. המתנגדים לקידוח לא מודעים לכל העובדות. ברגע שישאלו וירצו להקשיב ויסתמכו על עובדות – תמיד לכל שאלה יש מי שיענה ומי שיסביר".

 

לירז ויצמן בריש, מתאמת לוגיסטיקה, מושב גבעת יואב, נתנאל פטרסון, מחסנאי, נאות גולן

נתנאל פטרסון ולירז ויצמן בריש

נתנאל פטרסון, מחסנאי, נאות גולן.

נתנאל, יליד המושב משואות יצחק, החליט בפברואר האחרון, ביחד עם אשתו, ילידת הגולן, לעשות שינוי בחיים ולעלות לצפון. על אף השינוי, המעבר היה די טבעי לנתנאל – שכן שקט, ירוק ומרחבים הם סביבתו הטבעית. אחרי שמצאו להם בית, התפנה נתנאל לחלק הקשה יותר – מציאת משרה טובה בגולן הדל באפשרויות תעסוקה.

"מאז שהשתחררתי מהצבא עסקתי בחקלאות", מספר נתנאל. "בתפקיד האחרון בדרום הייתי מנהל מטע גדול של אבוקדו, היה לי תפקיד טוב וכבר התברגתי בחברה. אבל חשבנו על העתיד, איפה לבנות את הבית והגענו למסקנה שעוברים לצפון. בהתחלה ניסיתי למצוא עבודה בתחום החקלאות, אך היה לי קשה למצוא עבודה בגולן שאינה עונתית. כשהתקשרו אלי מתעסוקה גולן, הם סיפרו לי על אפק והציעו לשלוח את קורות החיים שלי. הסכמתי, וכל התהליך היה מאוד מהיר".

נתנאל הצטרף לחברה באפריל. "נכנסתי לתפקיד די חדש פה במחסן. העבודה שלי מתאפיינת בקשר תמידי עם מי שמזמין את הפריטים הנדרשים לעבודה באתר, ולדאוג שהכול יגיע טוב ובזמן. בנוסף, אני עוסק במשימות רכש ותפעול באתר.

שמעת על אפק לפני?

"לא הכרתי את החברה לפני. אפילו לא ממש ידעתי שמחפשים נפט בישראל. אז ישבתי כל השבת על האינטרנט והתחלתי לחקור: מי זה אפק? מה הם עושים? צפיתי בהרצאות מעניינות שמצאתי ביוטיוב של הגיאולוג של החברה, ד"ר יובל ברטוב. גיליתי עולם חדש, ואני חייב לציין שזה מרתק ומסקרן מאוד".

וכשהתחלת לעבוד, מה גילית?

"כשהתחלתי לעבוד פה נדהמתי לראות את כל הצעדים שהחברה נוקטת בכדי לעמוד בכל התקנים המחמירים של שמירה על הסביבה ובנושא הבטיחות – פשוט הייתי בהלם מהדרך הרצינית שבה נעשים הדברים. חושבים על כל הפרטים הקטנים".

מה אתה חושב על ההתנגדות לחיפושי הנפט בגולן?

"באמת שאני לא מבין מאיפה זה מגיע. החברה הזו מכניסה המון עבודה לגולן, משהו שלא היה פה קודם, ואני מיום ליום רואה שיותר אנשים בגולן מבינים את זה. אני שומע את זה מכל עבר – מהספקים שעובדים עם החברה שמקבלים מאפק עשרות אלפי שקלים; יוצאות פה חשבוניות שאם אתה מחבר את כולן, מדובר בלפחות חצי מיליון שקל בחודש שהולכים רק לגולן – אם זה לספקים, ציוד ועוד. יש פה לפעמים הרגשה שלא משנה מה, המתנגדים ימצאו את הצד השלילי. בעיקר המתנגדים של גרינפיס, שמגיעים לפה מהמרכז או ממקומות אחרים בארץ.

"אני מרגיש שהדעה משתנה והולכת. מי שבא במגע עם החברה, או קורא או מתעניין, יוצא עם דעה אחרת מזו שהוא הגיע אתה. למשל אחד הספקים של האוכל, ישב עם אחד המתנגדים הראשיים לקידוחים באפק. הקשבתי לשיחה ושמעתי איך הספק מסביר למתנגד על הזווית האישית שלו ואיך אפק תורמת לסביבה. היה נחמד לשמוע את זה. היום כמעט כל אדם שני מהגולן שאני מדבר אתו אומר לי – 'אולי תסדר לי עבודה באפק".

אפשר לקרוא ולגלות עוד:

  • שניר ויובל עובדי חברת אפק
    קראו את המאמר לחצו כאן >
  • ממצאים מהאתר
    קראו את המאמר לחצו כאן >
  • Header
    קראו את המאמר לחצו כאן >